Etyczne zachowania w biznesie.

We współczesnym świecie etyka stała się normą w kontaktach między przedsiębiorcami i pracownikami. Jedynie stosując etykę jako swoisty drogowskaz, można osiągnąć sukces finansowy i zawodowy. W codziennych działaniach menedżerowie stają bardzo często przed dylematami etycznymi. Najtrudniejszymi  stały się decyzje natury moralnej, powiązane z decyzjami ekonomicznymi. Ponieważ zarządzanie samo w sobie nie ogranicza się do podejmowania decyzji jednoosobowo, ważne jest, aby współczesny menadżer potrafił konsultować ważne decyzje, z jak największą liczbą pracowników. W ten sposób może upewnić się, że wszyscy w organizacji mają swój udział w podjęciu decyzji. Taki model działania, może zaangażować pracowników. Jednocześnie może zmniejszyć, a nawet neutralizować wpływ negatywnych decyzji  kierownictwa, na  pracowników firmy.

Etyczne zachowania szefa oraz pracownika

Co jest naprawdę ważne w relacjach biznesowych?

Kluczem jest:

  • Szacunek dla innych (szacunek dla godności, przekonań, opinii innych),
  • Zachowanie tajemnicy zawodowej i poufność danych,
  • Rzetelne wykonywanie swoich obowiązków i dbałość o dobrą atmosferę w pracy,
  • Nietolerancja dyskryminacji

Etyka w biznesie – podstawowe wartości

Czego oczekujemy obecnie od menadżerów wysokiego szczebla?

Przejrzystości, czyli udostępniania informacji o decyzjach i działaniach związanych z działalnością firmy, a w szczególności ich wpływu na aspekty społeczne.

Etycznego zachowania przy podejmowaniu i wdrażaniu wszystkich decyzji  – czyli podejmowanie decyzji w dobrej wierze, wg. zasad uczciwości, wiarygodności. Co bardzo ważne wymaga się również od nich  nieprzyjmowania, czy też nieprzyznawania “nielegalnych korzyści”, które mogły by mieś wpływ na podejmowane decyzje.

Etyczne zachowanie wiąże się również z wartościami osobistymi i poczuciem odpowiedzialności właścicieli firm – czy są gotowi traktować innych jak równorzędnych partnerów biznesowych, uczciwie i z zaangażowaniem.

Aktywne uczestnictwo w działaniach środowiskowych oznacza uświadomienie sobie, że firma nie prowadzi działalności niezależnie od środowiska. Odpowiedzialność kadry menadżerskiej, to nie tylko gotowość do wzięcia w imieniu firmy odpowiedzialności za wpływ na środowisko. To gotowość do wprowadzania zmian, unikanie podejmowania błędnych decyzji i branie odpowiedzialności za spowodowane przez nie szkody.

Etyczne zachowania w biznesie – przykłady

  • Zapłacić na czas.

To jest w obecnych czasach jedna z  podstawowych zasad etyki biznesu.

Powiedzmy to wprost, płacenie po terminie jest nieuczciwe. Jeśli pozwalamy sobie na opóźnianie płatności, a co gorsza unikamy należnych sum, zachowujemy się nie etycznie. Niestety, wiele badań dowodzi, że nadal wielu polskich przedsiębiorców nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów na czas. Zdaniem respondentów, to jest jeden z głównych powód, dla którego zaufanie i dobre relacje są tak trudne do zbudowania w biznesie.

  • Uczciwe przedstawianie ofert.

Etyka biznesowa musi nie tylko przejawiać się w stosunku do kontrahentów, pracowników i partnerach biznesowych. Bardzo ważnym jest by odnosiła się również do klientów firmy. Właściciele firm, którzy chcą budować odpowiedzialny wizerunek, nie mogą sobie pozwolić na zniekształcanie faktów, ukrywanie ważnych treści oferty, czy nawet świadomie wprowadzać klientów w błąd. Na przykład, jeśli firma zamieszcza ofertę na swoje stronie internetowej, powinna się upewnić, że nie tylko jest ona atrakcyjna, ale przede wszystkim zawiera  rzetelny i wyczerpujący opis.

Co jeszcze jest ważne?

  • Wypłacanie pensji adekwatnych do wkładu pracy i kwalifikacji

Nie sposób mówić o etycznych praktykach biznesowych, jeśli pracownicy, którzy budują firmę, są sfrustrowani ekstremalnie niskimi zarobkami. Pracodawcy powinni tworzyć przejrzyste i uczciwe zasady ustalania wynagrodzenia. Powinny one opierać się głównie na kompetencjach pracowników i ich zaangażowaniu. Nie zapomnimy także o elementach pozapłacowych, takich jak organizacja eventów dla pracowników, które budują  atmosferę zespołu.

  • Niezaniżanie stawek

Przykładem nieetycznej działalności gospodarczej jest dumping cenowy. Jest to strategia, przy której wszyscy tracą, dlatego należy jej unikać za wszelką cenę. Obniżenie stawek jest skuteczne krótkoterminowo, kiedy firma przyciąga dużą liczbę klientów. Należy jednak pamiętać, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zaoferuje niższą cenę. Wywołana ten sposób wojna cenowa, uniemożliwi organiczny rozwój firmy i może przyczynić się do jej zamknięcia..

Co zyskuje firma, działająca etycznie?

Etyczne działanie powinno stać się standardem każdej firmy. Patrząc na swój biznes z perspektywy długofalowej, firma odpowiedzialna społecznie  musi etykę musi przyjąć jako podstawowy model pracy. Przełoży się to na stabilny rozwój, wsparcie pracowników i kontrahentów, a także lojalność klientów. Każdy z nas chce działać w środowisku, które uważamy za sprawiedliwe.